نگاهی به عبارت مقام معظم رهبری در نمازجمعه 30 شهریور 87 نیز مثبت همین واقعیت است که اگرچه معظم له عبارات به کار گرفته شده از سوی مهندس مشایی را نادرست می دانند ولیکن تاکید می نمایند که ملت ایران با صاحبان ادیان الهی هیچ مشکلی ندارد، آن جا که رهبر معظم انقلاب می فرمایند :« ما با يهودى‌ها هيچ مشكلى نداريم، با مسيحى‌ها هيچ مشكلى نداريم، با اصحاب اديان در دنيا هيچ مشكلى نداريم؛ اما با غاصبان سرزمين فلسطين چرا؛ مشكل ...

«پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛  پس از حذف کاندیدای جریان عدالتخواه از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و تحویل کشور به جناب روحانی گویا همچنان مرغ اصولگرایان یک پا دارد و حاضر به پذیرش اشتباه(بخوانید خیانت) مهلک خود نیستند به گونه ای که امروز ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم‌آباد و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید:

« اظهارات آقای ظریف درباره رژیم صهیونیستی آدم را یاد مشایی و سخن وی درباره دوستی با ملت اسرائیل می‌اندازد!!»
برای توضیح من باب تفاوت صریح و بنیادین صحبت های مهندس مشایی و جواد ظریف ناگزیر باید واکاوی داشت در گذشته نه چندان دور؛ تاملی در موضوع این دو سخن نشانگر این حقیقت است که این دو سخنرانی از جهت مبنایی در تضاد صد درصد با یکدیگر بوده است.
در حالی که مهندس مشایی با بارها تکرار عبارت «رژیم غاصب صهیونیستی» می کوشد تا مردم این سرزمین را از دولت آن جدا نماید و به نوعی فروپاشی درونی این رژیم غاصب را تسهیل نماید، محمدجواد ظریف گام به گام در پی رسمیت بخشی به این رژیم نحس نجس و سگ نگهبان آمریکاست!
وزیر خارجه دولت یازدهم دکتر ظریف در گفت‌وگوی اختصاصی با برنامه بامدادی مشترک تلویزیون یک و دو آلمان در 13 بهمن 92 و در پاسخ به پرسشی درباره هولوکاست و اسرائیل می گوید:
« کشتار جمعی یهودیان را نمی‌توان انکار کرد و باید از تکرار چنین جنایتی جلوگیری کرد، موضع ایران همواره دفاع از حقوق فلسطینیان بوده است و این موضوع را باید فلسطینیان حل کنند. ما از این منطقه دور هستیم. این وظیفه ما نیست که اسرائیل را به رسمیت بشناسیم یا نه، بلکه فلسطینیان باید درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنند..».
ظریف 14 بهمن 92 هم و در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فونیکس آلمان نیز گفت:
 جمهوری اسلامی رسمیت اسراییل را پس از صلح اسراییل و فلسطین به رسمیت میشناسد![1]
 آنچنان که پیداست وجه مشترک تمام سخنان ظریف، حول دولت اسرائیل می چرخد و نه مردم ساکن در آن.
مهندس مشایی در 29 تیرماه 1387 می گوید:
« افتخار ايرانيان دوستي با تمامي مردم جهان است که‏ مردم ساکن در سرزمين تصرف شده توسط رژيم غاصب اسرائیل نيز شامل آن مي‏ شود. بحث من دوستي با مردم جهان از جمله مردم‏ ساکن در سرزمين تصرف شده از سوي اين رژيم غاصب از جمله مسلمانان، يهوديان‏ و ديگر اديان الهي ساکن در آن است».
نتیجتا اینکه در سخنرانی مهندس مشایی در تیرماه 1387؛ اولا عبارت مصطلح « دوستی با مردم اسرائیل » به چشم نمی آید! و عبارت « دوستی با مردم ساکن در سرزمین تصرف شده توسط رژیم غاصب اسرائیل » تفاوت بنیادین و اساسی با عبارت « دوستی با مردم اسرائیل » دارد.
چه اینکه مهندس مشایی در این سخنان و دیگر سخنان مشابه بر نامشروع بودن رژیم اسرائیل تاکید چندباره داشته اند و با ذکر عبارت «دوستی با مردم ساکن در سرزمین تصرف شده توسط رژیم غاصب اسرائیل » و همچنین عبارت « بحث من دوستي با مردم جهان از جمله مردم‏ ساکن در سرزمين تصرف شده از سوي اين رژيم غاصب از جمله مسلمانان، يهوديان‏ و ديگر اديان الهي ساکن در آن است»صهیونیست ها را شامل حال این مودت ندانسته است و تنها ادیان الهی را شامل حال دانسته است و در این صورت عبارت مهندس مشایی با عبارات رهبری معظم انقلاب نیز تطبیق کامل خواهد داشت.
ثانیا آنچنان که بسیاری با حذف و سانسور عبارت « دوستی با مردم ساکن در سرزمین تصرف شده توسط رژیم غاصب اسرائیل » را به عبارت « دوستی با مردم اسرائیل » تغییر داده اند، برخی دیگر در کمال بی تقوایی حتی مدعی « دوستی با اسرائیل » ( و نه مردم اسرائیل ) از سوی مهندس مشایی شده اند.
ثالثا مهندس مشایی 2 روز پیش از بیان عبارت « دوستی با مردم ساکن در سرمین تصرف شده توسط رژیم غاصب اسرائیل » می گوید :
« رژيم اسرائيل مرده است و‏ اينها فقط دارند تشييع جنازه اين مرده را عقب مي اندازند، امروز جايگاه‏ اين رژيم غاصب مخدوش است و فلسفه وجودي آن از بين رفته است.
‏ مي خواهند با تهديد و هياهو، مرگ حقيقي رژيم صهيونيستي را مخفي کنند،‏ وحشت دارند و نمي توانند مرگ اسرائيل را اعلام کنند، چه کسي نمي داند‏ اسرائيلي که نتوانست حتي مقابل يک حزب بايستد، توان مقابله با ايران را‏ که امروز يک ابرقدرت منطقه اي است، ندارد.» ( 27 تیرماه 1387 )
این عبارات نشان گر تفکیک بین رژیم نامشروع اسرائیل و برخی از صاحبان ادیان الهی ساکن در این مناطق غصب شده می باشد.
رابعا مشایی در 2 مرداد 1387 و در گفتگو با رجانیوز می گوید :
روز اول هفته خبري منتشر شد مبني بر اينكه من در سخنراني خود گفته ام «ملت اسرائيل دوست ماست». ملت واژه اي معادل«nation» در زبان انگليسي است و بكارگيري آن به مفهوم پذيرش يك جامعه سياسي در قالب يك حاكميت سياسي است. من در جواب خبرنگاران در خصوص بكارگيري كلمه «ملت» در رابطه با اسرائيل گفتم كه بايد به نوار سخنراني من مراجعه كنيد و ادامه دادم اگر هم گفته باشم «ملت» منظور بنده مردم بوده است، كه البته با مراجعه به نوار سخنراني معلوم شد كه من از كلمه «مردم» استفاده كرده ام نه «ملت».
نگاهی به عبارت مقام معظم رهبری در نمازجمعه 30 شهریور 87 نیز مثبت همین واقعیت است که اگرچه معظم له عبارات به کار گرفته شده از سوی مهندس مشایی را نادرست می دانند ولیکن تاکید می نمایند که ملت ایران با صاحبان ادیان الهی هیچ مشکلی ندارد، آن جا که رهبر معظم انقلاب می فرمایند :
« ما با يهودى‌ها هيچ مشكلى نداريم، با مسيحى‌ها هيچ مشكلى نداريم، با اصحاب اديان در دنيا هيچ مشكلى نداريم؛ اما با غاصبان سرزمين فلسطين چرا؛ مشكل داريم.»
( رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه 30 شهریور 1387)
از بین 4 عبارت معروف امام خمینی ره مبنی بر دوستی با ملت اسراییل نیز تنها به یک مورد آن بسنده میشود، باشد تا در تنویر حقیقت موثر افتد :
مصاحبه کننده ( خبرنگار شبكه رادیو- تلویزیون آلمان غربى ) از حضرت امام این پرسش را مطرح می کند :
[درخواستهاى شما نابودى كشور اسرائیل است. اگر این منجر به نابودى اسرائیل شود و فلسطینی ها پیروز گردند، یهودیان چه سرنوشتى خواهند داشت؟]
پاسخ حضرت امام خمینی (ره) :
« یهودی ها حسابشان از صهیونیست ها جداست. چنانچه مسلمین بر صهیونیست ها غلبه پیدا بكنند، همان حالى را پیدا مى‏كنند كه شاه مخلوع پیدا كرد. و اما با یهودی ها كارى ندارند، ملتى هستند مثل سایر ملل، زندگى آنها انجام مى‏گیرد و تصرفى به آنها نیست ..»
 (صحیفه امام، جلد 11 صفحه 4)

حسین مهدیزاده نراقی

ارجاعات:
[1] : روزنامه هآرتـص اسرائیل
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مطلـب مرتبط : متن کامل سخنـان مهندس مشـایی در ماجـرای “مردم اسرائیل”

لينک کوتاه مطلب: http://miniurl.ir/vqAEr